Главная Контакты  Мобильная версия  (066) 738-0-738(093) 738-0-738067-5 -738738
    Новинки  |  Оплата и доставка  | Почему выбирают нас  |  Контакты  |  Статьи  |  Корпоративная библиотека
 Разделы
 ТОП лучших книг
Інтернет-магазин тимчасово не працює
Просимо вибачення за незручності

Элитные кожаные книги в подарок
Что может позиционироваться лучшим подарком для респектабельного...

Лучшие книги по подбору персонала
1.Искусство подбора персонала Светлана Иванова 2.Развитие потенциала...

Архив ТОП лучших книг
 Статьи


Подписаться
Кодекси України: види, особливости, новини-2019
Кодекси України: види, особливости, новини-2019

Увеличить
Новий кодекс України – це завжди нововведення не тільки для юристів, нотаріусів, суддів, а й для звичайних громадян. Як розподіляється державний бюджет у 2019 році? Чи будуть збільшені податки для приватних підприємців? Наскільки зросла мінімальна заробітна плата? Відповіді на ці питання є в кодексах України. Що це за нормативні акти, хто і як їх приймає, навіщо взагалі вони потрібні, а також які новини є в законодавстві 2019 року, дізнаєтесь зі статті. 
 

Наш план вивчення кодексів:

 1. Що таке кодекс і як відбувається процес прийняття змін.
 2. Види кодексів України.
 3. Навіщо потрібні кодекси.
 4. Нові кодекси України 2019 року: головні зміни.

У кінці підведемо підсумки і дізнаємося, який вплив чинять ці документи на наше життя, чому варто бути в курсі останніх змін у законодавстві. 
 

Що таке кодекс і як відбувається процес прийняття змін

Кодекс – це, кажучи офіційною мовою, нормативно-правовий акт, що має відповідати головному закону України – Конституції. Він має вищу юридичну силу відносно решти підзаконних актів. 
 
Якщо простіше – юридичний документ, за допомогою якого регулюються окремі аспекти нашого життя. Наприклад, Цивільний кодекс містить закони, що задіюються при укладанні угод, договорів, отриманні спадщини та у багатьох інших випадках. Сімейний – регулює відносини в сім'ї (діти, обов'язки батька і мами, усиновлення тощо).
 
Внесення змін до кодексів України
 
Усі зміни до державних кодексів України приймаються Верховною Радою. Щоб новий закон або зміна до чинного були представлені громадськості та почали діяти, документ повинен пройти кілька стадій:
 1. Законодавча ініціатива. Це право належить Президенту України, народним депутатам та Кабінету Міністрів. Наприклад, представник однієї з партій в парламенті виставляє законопроект (пропозиція про внесення змін, доповнень до нормативного акта або зовсім нова стаття) на розгляд Верховної Ради. 
 2. Обговорення законопроекту. Спочатку зміни в закон повинні бути включені в обговорення до порядку денного засідання Верховної Ради. Обговоривши законопроект, ВРУ приймає рішення про його схвалення в першому читанні або відхилення і направлення на доопрацювання. Після чого буде проведено повторне обговорення.
 3. Прийняття закону. «За» або «проти» закону голосують усі депутати. Нормативно-правовий акт приймається більшістю голосів. Прийнятий закон підписує Голова ВРУ і передає його на підпис Президенту України. Варто зазначити, що останній може скористатися правом вето і повернути Верховній Раді закон із зауваженнями для його повторного розгляду.
 4. Оприлюднення закону. Для цього він публікується в офіційних друкованих виданнях (наприклад, газета «Урядовий кур'єр»). Закон вступає в силу через 10 днів з дня його офіційного опублікування. 
Перелік та зміст діючих кодексів України, зміни до них можна подивитися на офіційному сайті ВРУ. 
 
Розібравшись із поняттям і процесом прийняття законів, можна переходити до різновидів кодексів. Їх в Україні немало: цілих 20. Далі більш детально про це.
 

Види кодексів України

Кодекси створені в усіх галузях права (цивільне, кримінальне, адміністративне тощо). Кожен з них регулює конкретну частину правових відносин. Це можуть бути відносини між громадянами, людиною і державними органами або підприємством, сімейні відносини. Ці акти регулюють усі аспекти нашого життя: шлюб, роботу, народження або усиновлення дітей, вирішення конфліктів і покарання за злочини. 
 
Земельний і Сімейний кодекси України
 
Варто докладніше зупинитися на кожному виді цих документів, щоб знати, до якого з них потрібно звертатися в разі потреби. 
 
Отже, види кодексів України (інформація взята з Вікіпедії ):  
 1. Цивільний кодекс.  Складається з 6 книг, кожна з яких регулює окремі майнові і немайнові відносини. Чинний Цивільний кодекс України має 90 глав. Тут ви знайдете поняття про фізичних та юридичних осіб, інформацію про угоди, терміни позовної давності, про право власності, договірні зобов'язання та різни аспекти отримання й оформення спадку. Зміни у Цивільний кодекс України вносяться з моменту його прийняття, 2003 р. по теперішній час (уже більше 100 правок).
 2. Цивільний процесуальний кодекс. Тут мова йде про судові розгляди між громадянами, громадянами та підприємствами. Хто має право звернутися до суду, які документи для цього потрібні, в які терміни потрібно подавати позов, способи оскарження прийнятого рішення в судах вищої інстанції. Наприклад, при подачі компанією позову в місцевий суд про стягнення заборгованості з громадянина за несплату електроенергії, потрібно в першу чергу керуватися нормами чинного Цивільного процесуального кодексу України.
 3. Житловий кодекс України. «Найстаріший» документ, прийнятий ще в 1983 році. Кодекс Української РСР сьогодні в Україні має силу в частині, що не суперечить чинному законодавству. Нормативний акт регулює відносини, пов'язані з житловими приміщеннями та їх використанням, житловими правами громадян. Якщо вам знадобиться інформація про правила користування приміщеннями, проживання в гуртожитках, збереження житлового фонду, відповідальність за порушення законодавства та розв'язання спорів у цій сфері – вивчайте даний документ.
 4. Земельний кодекс. Тут викладено всю інформацію, що стосується прав на землю (їх отримання, гарантії, охорону земель, зміну меж, відповідальність за порушення законодавства). Якщо ви землевласник або плануєте ним стати – чинний Земельний кодекс України розповість про всі ваші права та обов'язки. Це відносно невеликий нормативний акт, що складається з 10 розділів і 212 статей. Для порівняння: в Цивільному кодексі – 1308 статей.
 5. Сімейний кодекс України. Регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між подружжям, батьками і дітьми, усиновлювачами та усиновленими, матір'ю і батьком дитини щодо її виховання, розвитку та утримання. Які обов'язки у матері і батька? Як реєструється шлюб? Як усиновити дитину? Відповіді на ці та інші питання щодо сім'ї містяться в Сімейному кодексі України (рекомендуємо вивчати документ з останніми змінами).
 6. Лісовий кодекс. З нього дізнаємось про те, хто має право на ліс, як організувати і вести лісове господарство, розв'язувати виникаючі суперечки. До речі, наслідки порушення законодавства тут істотні і тягнуть за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
 7. Кримінальний кодекс. Визначає, які небезпечні діяння – злочини і які покарання застосовуються до осіб, що їх вчинили. Кримінальний кодекс України – це документ, в якому розкладено по «поличках» поняття вини і її форм, розглянуто всі види кримінальних злочинів. Також ідеться про призначення покарання, його відбування, судимості, примусове лікування, заходи, які застосовуються до юридичних і фізичних осіб. 
 8. Кримінальний процесуальний кодекс України. Регулює порядок розслідування та судового розгляду кримінальних справ і виконання вироку. Тут описані всі етапи кримінального процесу: від досудового слідства до виконання вироку. Окремий розділ присвячений особливостям ведення справи, якщо підсудний – неповнолітній.
 9. Кримінально-виконавчий кодекс України. Регулює порядок відбування кримінального покарання, правовий статус засуджених, визначає органи і установи відбування покарання і нагляд за виконанням. Також тут можна ??знайти інформацію про всі види покарань із позбавленням волі та без цього.
 10. Кодекс законів про працю. Ще один «древній» документ, прийнятий ще в 1971 році, проте Кодекс законів про працю України чинний і понині (звичайно ж, зазнавши безліч змін). Він регулює трудові відносини працівників усіх підприємств незалежно від форми власності. Зокрема, тут розглядаються актуальні для всіх працівників питання про час відпочинку і роботи, оплату праці, пільги. Також окремо описано питання, що стосуються  труду жінок і молоді, пенсійного забезпечення.
 11. Кодекс про надра. Корисні копалини, гірничодобувні об'єкти, охорона надр, проектування і будівництво підземних споруд – усе це описано в цьому документі. Традиційно в останніх розділах ідеться про відповідальність за порушення законодавства та міжнародних відносин.
 12. Водний кодекс України. Регулює водовикористання, охорону вод, відновлення водних ресурсів. Мета його створення – більш ефективне використання вод та їх охорона від забруднення, засмічення і вичерпання.
 13. Повітряний кодекс України. Регулює діяльність у галузі авіації та використання повітряного простору нашої країни. Польоти повітряних суден, авіаційний персонал, аеродроми і аеропорти, повітряні перевезення – ці та інші поняття розкриті в цьому нормативному акті.
 14. Бюджетний кодекс. Описано основи бюджетної системи України, її структуру, принципи, правові засади функціонування, основи бюджетного процесу, відповідальність за порушення бюджетного законодавства.
 15. Податковий кодекс. Тут уміщено вичерпний перелік податків і зборів, що стягуються в Україні. Описано порядок їх адміністрування, зазначено, хто є платниками податків та зборів, їх права й обов’язки, компетенція контролюючих органів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
 16. Кодекс адміністративного судочинства України. Визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в цих судах. 
 17. Господарський процесуальний кодекс. Йде мова про те, хто має право звернутися до господарського суду, у які терміни, які документи для цього потрібні, як розглядаються справи, як можна оскаржити рішення господарського суду. 
 18. Митний кодекс. Визначаються   засади організації та здійснення митної справи, а також регулюються аспекти діяльності митної служби. У цьому кодексі визначені такі поняття: валютні цінності, валюта України, іноземна валюта, платіжні документи, банківські метали, вільний обіг, вантажні відправлення, цінні папери, декларація митної вартості, митна декларація та інші.
 19. Господарський кодекс. Регламентує відносини, що виникають у ході організації та здійснення господарської діяльності між різними суб’єктами господарювання (товариства, компанії, підприємства колективної власності та інше).
 20. Кодекс України про адміністративні правопорушення. Адміністративне правопорушення і відповідальність, стягнення за правопорушення (штрафи, попередження та інше) в різних сферах.
У документах також закріплено відсилання до законів, які додатково регулюють відносини у відповідній сфері. Наприклад, в КЗпП буде відсилання до ЗУ «Про відпустки», якщо вам потрібно отримати додаткову інформацію про відпочинок.
 
Корисна стаття: Кодексы Украины

Навіщо потрібні кодекси

У першу чергу – це настільна книга всіх, чия діяльність пов'язана з правом (юристи, адвокати, судді, слідчі). Без цих нормативно-правових актів неможливо побудувати захист в суді, подати позовну заяву або скаргу. Крім того, кодекси – підмога в навчанні студентам юридичних вузів, ці книги входять не тільки в програму навчання, але і допомагають при написанні рефератів, курсових, дипломних робіт. Тому, якщо ви плануєте навчатися або працювати за напрямом «Право», без кодексів вам не обійтися.
 
Кодекси України для юристів і звичайних громадян
 
Але знання цих нормативно-правових документів необхідно не тільки адвокатам, юристам, суддям, нотаріусам. Незважаючи на те, що законів дуже багато і всі запам'ятати буде важко, кодекси необхідно включити в список тих, зі змістом яких ви будете знайомі. Хоча б знати, який з них містить потрібну інформацію.
 
Чому так важливо вивчати кодекси України:
 1. Незнання закону, як відомо, не звільняє від відповідальності, і кримінальної – у тому числі. Знання наслідків власних дій може змусити стримувати недоречні пориви. Велике значення це має для підлітків і молодих людей, схильних до порушення порядку.
 2. Знання своїх прав і обов'язків допомагає знайти вихід із непередбачених, іноді конфліктних ситуацій. Наприклад, відстояти перед керівництвом своє право на відпустку або отримання пільг.
 3. Важливо також бути в курсі останніх змін в правових кодексах України. Нововведення можуть стосуватися не тільки суто професійних речей, наприклад, зміни терміну позовної давності, а й цілком життєвих, таких як збільшення мінімальної заробітної плати.
Грамотність в сучасному законодавстві – якість, яка може виявитись корисною в найбільш непередбачуваних ситуаціях, тому зміст кодексів, хоча б в загальних рисах, варто вивчити кожному громадянину. Вступаєте до вищого навчального закладу? Влаштовуєтесь на роботу? Виникла конфліктна ситуація? Кодекси допоможуть потрібною інформацією.
 

Нові кодекси України-2019: головні зміни

Новий рік – нові зміни в нормативно-правових актах. Що новенького в кодексах 2019 року? Як це вплине на життя громадян України? Давайте дізнаємося про це.
 
Нові кодекси-2019
 
Отже, головні зміни стосуються:
 1. КЗпП – у 2019 році розмір заробітної плати зросте до 4173 грн. Відповідно, з 22 гривень 41 копійки до 25 гривень 13 копійок, підросте і мінімальний розмір погодинної оплати праці найманих працівників. Оплата праці за роботу в нічний час повинна збільшуватися на 20%. За роботу, яка виконується понад норму, роботодавці змушені будуть платити в потрійному розмірі (зараз у подвійному). У зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму в Україні також виростуть й інші види допомоги, у тому числі й на дітей.
 2. Податковий та Бюджетний кодекси України також тепер зі змінами. Фізособи-підприємці, які торгують ліками і медпрепаратами, з нового року зобов'язані будуть придбати касові апарати. Також законопроект №9260 збільшує з 5 до 10 робочих днів термін подачі заперечень на акт перевірки податкової, з яким не згоден платник податків. Це дуже важливо. Адже податкові повідомлення-рішення з донарахуванням можуть бути винесені тільки після розгляду таких заперечень. 
 3. Українці повинні будуть платити ПДВ за посилки (зміни до Податкового кодексу), отримані з-за кордону, за умови, що їх вартість вище 100 євро (зараз – 150 євро). Якщо ви купили, наприклад, на eBay, куртку вартістю 200 євро, перед тим як отримати її, доведеться заплатити податки і прийти на пошту з квитанцією.
 4. З 1 січня 2019 року в Україні будуть компенсувати сім'ям 1500 гривень на місяць оплату послуг нянь, щоб батьки поверталися на роботу. Мова йде про дітей до 3 років. За рік батькам, які офіційно найняли на роботу няню, відшкодовуватимуть розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.
 5. У населених пунктах України буде обмежена швидкість руху до 50 кілометрів на годину. Таких норм дотримується багато країн Євросоюзу. Сума штрафу становитиме для порушників 3400 грн. Штраф збільшився в 6 разів. Також уряд має намір посилити покарання за ДТП через пияцтво і карати за нього тюремним ув'язненням терміном від 3 до 12 років. Зміни торкнуться Кримінального кодексу і КпАП.
 6. Лісовий та Кримінальний кодекс, КпАП. Вступає в силу прийнятий Верховною Радою закон, спрямований на запобігання контрабанді необроблених лісоматеріалів. Документ посилює адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконну вирубку лісу та подальшу його контрабанду (від 3 до 5 років в'язниці), а також встановлює ліміт внутрішнього споживання лісу в 25 млн куб. м на рік.
Як бачимо, основні зміни торкнулися податків, соціальних виплат, посилення покарань і збільшення штрафів. 
 
Обізнаний – значить озброєний. Радимо не забувати це. Сьогодні потрібно і можна бути юридично підкованими звичайним громадянам. Навіть неспеціалістам цілком по силах розібратися в законодавчих «хащах». Для цього можна придбати кодекси України з коментарями, в яких є пояснення до кожної статті. Юристам, адвокатам, нотаріусам не потрібно нагадувати, що стежити за змінами в законодавстві – важлива частина їх роботи.
 
Слідкуйте за оновленням кодексів, будьте в курсі законодавчих нововведень, це допомагає не тільки в роботі, але і в звичайному житті. А ви знаєте свої права і обов'язки? Тримаєте руку на пульсі змін у нових кодексах України? Пишіть нам у коментарях, чи вважаєте ви важливим бути юридично підкованим.
 
 

 

Назад